ניהול עמותה

עולם המשפט שזור בהרבה תחומים ותת תחומים.

אחד התחומים בהם מתמחה משרדינו הוא המגזר הציבורי ובתוכו אנחנו נותנים שירותים בכל הנוגע לעמותות, חברות לתועלת הציבור (חל"צ) ובכלל נושא מוסדות ללא כוונות רווח (מלכ"ר או אלכ"ר).

אנחנו שמחים לתת מידע ולענות על שאלות משפטיות, מתוך האמונה כי כאשר הידע נמצא אצל הלקוח, הוא עושה בחירות חכמות ונכונות יותר.

אז, מה ההבדל בין עמותה, מלכ"ר וחל"צ?

עמותה היא קבוצה (של אנשים או תאגידים) שחוברת יחד למען מטרה משותפת, בדרך כלל עבור מטרה ציבורית. כדי להיחשב כעמותה, על הקבוצה להירשם אצל רשם העמותות במשרד המשפטים.

הכללים המרכזיים שמאפיינים עמותות ומבדילים אותן מתאגידים אחרים הם:

  1. פעילות במסגרת המטרות המוצהרות בתקנון (בלבד)
  2. איסור על חלוקת רווחים (לעמותה מותר לצבור רווחים, אבל לא לחלק אותם לחבריה)
  3. החברות הינה אישית ובלתי ניתנת להעברה.

בנוסף לעמותה ישנו סוג התאגדות נוסף שעונה על ההגדות לעיל (בשינויים מסוימים): חל"צ – חברה לתועלת הציבור.

חל"צ היא חברה שבתקנון שלה נקבעו מטרות ציבוריות בלבד (לא פרטיות או עסקיות), וגם הן חייבות להיות מתוך רשימה סגורה אשר נמצאת בתוספת לחוק החברות. בדומה למלכ"ר, גם בחל"צ אסור לחלק את רווחי החברה לבעליה – או למחזיקי המניות בחברה.

עמותה או חל"צ (ויש עוד מספר סוגי התאגדויות) מוגדרות לרוב על-פי חוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 (חוק המע"מ) כמלכ"ר – מוסד ללא כוונת רווח – ארגון שמטרתו לקדם מטרות לא-עסקיות (ידוע גם כאלכ"ר – ארגון ללא כוונת רווח). בפועל מלכ"ר הנו הגדרה של תאגיד שמטרותיו אינן עשיית רווח. המטרה של המלכ"ר היא לעודד, לסייע, לעזור, ולממן את המטרה שלשמה הוא הוקם ולא על מנת לצבור רווחים לבעליו. אבל, במידה וכן נצברו, כל הרווחים שייכים לארגון ואין להעביר לבעלים (בדומה לרווחים שנצברו בעמותה).

עשה ואל תעשה

בכל מה שנוגע לעמותות וחל"צ, יש כללי "עשה ואל תעשה" מאוד ברורים שכתובים בחוקים שונים ובנוסף גם בחוברת לניהול תקין שמוציא משרד המשפטים. בחוברת, מפורסמות ההנחיות בנוגע להתנהלות העמותות.

אנחנו במשרד בקיאים בכל הסעיפים ויודעים לכוון את לקוחותינו להתנהלות הנאותה ביותר שהחוק דורש.

אנחנו רוצים להזכיר, שמעבר לדברים החיוביים שיוצאים ממלכ"רים והטוב שהן מוסיפות בעולם, תמיכה כספית בארגונים כאלה יכולה לזכות את התומכים בהם בזיכוי במס הכנסה.

במידה ואתם שוקלים להיכנס למגזר השלישי ולפתוח תאגיד שיהיה מלכ"ר, אנחנו מזמינים אתכם בשמחה להתייעץ איתנו כדי שתעשו את הבחירות הנכונות ביותר עבורכם.

ארבל בראון עורכי דין לשירותך, מוזמנים ליצור עימנו קשר

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.